Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak ustalać miejsce zamieszkania na terenie gminy

05 października 2021 | Dobra Administracja | Jakub Dorosz-Kruczyński

Miejsce zamieszkania wpływa na zakres praw jednostki w sferze prawa publicznego. Na przykład w oparciu o jakie kryterium należy ustalać gminę, w której osoba bezdomna uprawniona jest do realizowania świadczeń z opieki społecznej?

Zamieszkiwanie przez osobę fizyczną na terenie danej jednostki samorządu terytorialnego wpływa na zakres jej praw i obowiązków.

Jakie uprawnienia

Bycie mieszkańcem gminy, powiatu lub województwa skutkuje członkostwem w danej wspólnocie samorządowej. Co za tym idzie posiadaniem, np. prawa do wybierania jej władz oraz szeregiem innych uprawnień określonych przepisami prawa materialnego. Uprawnienia te dotyczą też często świadczeń materialnych – stypendiów lub świadczeń socjalnych.

Przepisy prawa administracyjnego nie zawierają definicji legalnej „miejsca zamieszkania". Jednak już w latach 90. przyjęto, w związku z koniecznością wykładni przepisów ustawy o samorządzie terytorialnym (obecnie ustawy o samorządzie gminnym), że „miejsce zamieszkania" musi być wykładane systemowo.

Jaka definicja

Sądy administracyjne stwierdziły, że termin ten należy rozumieć przez pryzmat przepisów prawa cywilnego. Definicja miejsca zamieszkania została zawarta w art. 25 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z nią miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu.

Taka konstrukcja wypracowana przez judykaturę jest obecnie powszechnie akceptowana. Co więcej w pewien sposób została też uznana przez prawodawcę, który stanowiąc nowe przepisy, nie widzi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12083

Wydanie: 12083

Spis treści
Zamów abonament