Jak ustalać miejsce zamieszkania na terenie gminy
Miejsce zamieszkania wpływa na zakres praw jednostki w sferze prawa publicznego. Na przykład w oparciu o jakie kryterium należy ustalać gminę, w której osoba bezdomna uprawniona jest do realizowania świadczeń z opieki społecznej?
Zamieszkiwanie przez osobę fizyczną na terenie danej jednostki samorządu terytorialnego wpływa na zakres jej praw i obowiązków.
Jakie uprawnienia
Bycie mieszkańcem gminy, powiatu lub województwa skutkuje członkostwem w danej wspólnocie samorządowej. Co za tym idzie posiadaniem, np. prawa do wybierania jej władz oraz szeregiem innych uprawnień określonych przepisami prawa materialnego. Uprawnienia te dotyczą też często świadczeń materialnych – stypendiów lub świadczeń socjalnych.
Przepisy prawa administracyjnego nie zawierają definicji legalnej „miejsca zamieszkania". Jednak już w latach 90. przyjęto, w związku z koniecznością wykładni przepisów ustawy o samorządzie terytorialnym (obecnie ustawy o samorządzie gminnym), że „miejsce zamieszkania" musi być wykładane systemowo.
Jaka definicja
Sądy administracyjne stwierdziły, że termin ten należy rozumieć przez pryzmat przepisów prawa cywilnego. Definicja miejsca zamieszkania została zawarta w art. 25 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z nią miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu.
Taka konstrukcja wypracowana przez judykaturę jest obecnie powszechnie akceptowana. Co więcej w pewien sposób została też uznana przez prawodawcę, który stanowiąc nowe przepisy, nie widzi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta